Az internetet böngészve sokféle fórumon botlunk a fenti kérdésbe. A szülők véleménye két részre szakad; néhányak szerint semmi komoly, csak egy kicsit keveset iszik a baba, mások szerint azonnal orvoshoz kell fordulni, mivel cukorbetegséget is jelezhet ez a fajta tünet. A második tábornak van igaza, nincs indok a halogatásra: irány az orvos vagy a legközelebbi patika, ahol azonnali vércukormérést kérhetünk. Az acetonos lehelet ugyanis a cukorbetegség egyik tünete, kiegészülve egyéb más panasszal pedig szinte biztos az 1-es típusú cukorbetegség.
Milyen betegség a cukorbetegség?
A cukorbetegségnek nevezzük azt az anyagcsere-betegséget, amikor a szervezet valamilyen okból kifolyólag nem tudja a megfelelő szinten tartani a vércukorszintet. Ennek egyik jele lehet az acetonos lehelet gyerekeknél és fiatal felnőtteknél.
Milyen tünetei vannak?
Az elsődleges tünetek között szerepelhet
- a megnövekedett folyadékfogyasztás,
- a gyakori vizelési inger,
- az acetonos szájszag,
- a fáradékonyság,
- hirtelen fogyás é
- s a viselkedésbeli változások is.
Ha bármelyiket tapasztaljuk, érdemes rögtön gyermekorvossal konzultálni, hiszen a cukorbetegség kezelése nem tűr halasztást! Gyermekeknél sajnos órák alatt is súlyos, életveszélyes állapot léphet fel.
Mire kell figyelni a szülőknek?
Nem könnyű a szülők dolga, hiszen egész nap, minden apró változást figyelniük kell a gyerekeken. De fontos, hogy ismerjük a miérteket. A szomjúságérzés a vese megváltozott működése miatt jelentkezhet. A megnövekedett vizeletmennyiség a több folyadékfogyasztásból adódik. A fáradékonyság és ingerültség, pedig a sejtek nem megfelelő energiaellátottságából fakad. Gondoljunk csak bele, mi is milyen levertek és idegesek tudunk lenni, például egy szénhidrátmegvonáson alapuló diéta alatt. Megfelelő mennyiségű, jó minőségű szénhidrátokra és a szervezet által ezekből előállított szőlőcukorra igenis szükségünk van!
Mire utal az acetonos lehelet gyerekeknél?
Az acetonos vagy kellemetlen lehelet, orvosi szakszóval HALITÓZIS egyértelműen valamilyen problémát jelez. Érdemes foglalkozni vele akkor is, ha kiderítettük, hogy nem a cukorbetegség okozza ezt a kellemetlen tünetet. Ugyanis akkor is kezelendő problémák tünete lehet. Ilyen például a mandulagyulladás, vagy más felső légúti, gyulladással járó megbetegedés, vagy akár a reflux is, ami már az egészen kicsi csecsemőknél is okozhat gondokat. A gyermekfogorvost is érdemes rendszeresen látogatni, hiszen a fogszuvasodás, vagy valamilyen fogínybetegség is okozhat kellemetlen leheletet. Ha minden orvosilag kezelendő lehetőséget kizártunk és még mindig nem enyhül az acetonos lehelet, akkor érdemes több folyadékkal kínálni gyermekünket, hiszen előfordulhat, hogy valóban csak a nem elegendő folyadékbevitel az oka a problémának.
Mi okozhatja a cukorbetegséget és az acetonos leheletet?
Sokan összekeverik a cukorbetegség fajtáit és azt gondolják, hogy minden esetben a helytelen, egészségtelen táplálkozási szokások okozzák a diabéteszt. Ez általános tévhit!
A cukorbetegség típusai
A cukorbetegségnek három típusát különböztetjük meg.
- Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun megbetegedés, amit nem befolyásol az életmód, vagy a genetika. Ez a típus érinti a gyermekeket és a fiatal felnőtteket.
- A 2-es típusú diabétesz kialakulásában játszik szerepet a túl sok finomított cukor fogyasztása, valamint a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód.
- A cukorbetegség harmadik típusa, a terhességi cukorbetegség, amely a várandósság alatt alakul ki és a kismamák nagy részénél a gyermekágyi időszak végére el is múlik.
Minden típusnak más-más kezelési módjai vannak. Az orvosok és a dietetikusok minden egyes páciensnek teljesen egyedi kezelési módot ajánlanak. Az egyéni gyógyszerbeállításokon és a teljesen személyre szabott diétás étrenden csak és kizárólag a megfelelő szakemberrel konzultálva lehet változtatni, hiszen a vércukorszint felborulása esetén – főleg kisgyermekek esetében – igen komoly, akár életveszélyes állapot is felléphet!
A szülői szerepkör a legnagyobb felelősséggel járó életszakasz, hiszen egy másik ember testi-lelki fejlődéséért és jólétéért kell mindent megtennünk. A lehetséges betegségek komolysága miatt ne hanyagoljunk tehát el egyetlen árulkodó tünetet sem!